Logo Pic
Zajza 2024. december 21.

Elhagyatva: A Svábhegyi SZANATÓRIUM és a TENGERSZEM

Egy elhagyatott, csodás panorámával rendelkező budai szanatórium, aminek strandján egykor még az olasz trónörökös is nyaralt...

  A Svábhegy különleges klímájának gyógyító erejét már a 19. században felismerték, így a helyszínválasztás nem volt véletlen.

A Svábhegyi szanatórium építése 1922 táján kezdődött, 1927-re pedig már átadásra készen állt a pompás négyszintes épület, a budai hegyek új ékköve. A 430 méterrel a tengerszint felett elterülő komplexum Jakab Dezső és Soós Aladár tervei alapján készült el, átadása után máris birtokba vették a módosabb városlakók, hisz a szanatórium ekkor leginkább a felsőbb társadalmi réteg számára volt elérhető.

img_8032_uj2.jpg

Már alapból az meglepő volt, hogy az időszakot jellemző viharos évtizedekben, egy világháború, Trianon és egy gazdasági világválság után egy ilyen komplexum egyáltalán meg tudott épülni.

A Szanatórium minden betegszobája saját terasszal épült, szédítő kilátással a város, illetve az akkor még érintetlen erdő felé.

fortepan_231590_kilatas_a_svabhegyi_szanatorium_fele_1940.jpg

fortepan_204490_a_svabhegyi_szanatorium_a_szechenyi-kilatobol_nezve_1938.jpg

fortepan_146144_1936.jpg

1643066.jpg

Időközben az akkori tulajdonos csődöt jelentett, így az intézmény 1931-ben új tulajdonoshoz került, de az üzemeltetést folytatva újabb fejlesztéseket terveztek. A befektetők bíztak az egyre bővülő vendégkörben, így a már meglévő iszapfürdők, gőzfürdők és szaunák mellé újabb ötlet jött: A tengerszem. Egy kültéri fürdő, páratlan panorámával, amit az átlagember is néha-néha megengedhet magának.

A strandépítés természetesen nem csak a szanatórium belső ügye volt, hanem fővárosi fejlesztésekbe kapcsolódott, és a hegyvidéki strand létesítése a Margit-sziget, a Csillaghegy, az Aquincumi Római fürdő és más akkoriban nyíló strandfürdők sorába illeszkedett.

„Sváb­hegy nyaraló közönségének évtizedes vágya teljesül az idén. Megépül a svábhegyi strandfürdő. A versenyrendezésre is alkalmas úszómedence Hajós Alfréd, a világhírű és népszerű Nemzeti Sportuszoda alkotója tervei szerint készül a Svábhegyi Szanatórium hatalmas parkjában. A Szanatórium strandfürdője természeti és építészeti szempontból a főváros új látványossága, idegenforgalmi szempontból pedig újabb attrakciója lesz Budapestnek. Az uszoda ünnepélyes keretek között május első felében nyílik meg.” (Magyar Hírlap, 1934. február 27.)

A strand megnyitójára 1934. június 10-én került sor. Ünnepi beszédében, melyet a Filmhíradó is megörökített, József Ferenc királyi herceg, a Budapest Fürdőváros Egyesület elnöke arról beszélt, hogy Budapesten immár magaslati strand is létesült, így végre a fürdőélet teljes skálája megtalálható volt a városban.

A lélegzetelállító panorámával rendelkező helyen már abban az évben egész nyáron telt ház volt, egy évvel később már színházi élet képviselői, a pesti arisztokrácia előkelőségei, politikusok és diplomáciai küldöttek is törzsvendégei lettek a Tengerszemnek. Még külföldről is érkeztek vendégek.

nevtelen2_16.jpg

svabhegyi_strand_1934_filmhirado.jpg

thumb_2856_news_big.jpg

svabhegyi_strand_ter_es_forma_1934.JPG

1935-ben az olasz trónörökös budapesti látogatásán mind a két napon a svábhegyi strandon pihent. Volt olyan környékbeli villatulajdonos, akinek nem volt bekötve a víz, ezért inkább ide járt fürdeni.

A II. világháború azonban véget vetett a boldog békeidőknek és a felhőtlen fürdőzéseknek, bár a háború alatt még működött a komplexum, de vendégei már alig voltak, hisz egy részüket már évekkel ezelőtt deportálták.

A szanatóriumot a II. világháború után államosították és az Európában újra megjelenő tuberkulózis elleni küzdelem egyik legfőbb színtere lett; tüdőszanatóriumként működött tovább, kívülállók számára már nem volt elérhető.

img_8039.JPG

img_8063.JPG

img_8067.JPG

img_8001.JPG

img_7996.JPG

img_8009.JPG

img_7986.JPG

img_7982.JPG

img_8012.JPG

img_7962.JPG

img_7970.JPG

img_7960.JPG

img_7936.JPG

img_7952.JPG

img_7914.JPG

img_7922.JPG

img_7885.JPG

img_7925.JPG

Ezen funkciója 1979-ben megszűnt, ezután a SOTE belgyógyászati klinikája költözött ide, ami egészen 1998-ig működött. Azóta az épületegyüttes elhagyatottan áll. Bejárásunk idején már csak a szanatórium főépülete állt, a melléképületeket kb. 10 évvel ezelőtt lebontották. A tengerszem medencéjét ekkortájt úgy betemették be, mint egy pöcegödröt.

A területen jelenleg is az Eötvös lakópark épül a műemléki védettséget élvező főépület meghagyásával...

Írta, Urbex Gyula

Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára és kövess Instagramon és Tiktokon is!

Támogasd a csatornát Patreonon vagy légy Csatornatag premier előtti videókért és EXTRA tartalmakért cserébe!

Vissza a címlapra
Szellemvárosok Magyarországon
A "Szellemvárosok Magyarországon" című sorozat weboldala. Elhagyott városokkal, falvakkal, magyar-szovjet laktanyákkal és egyéb elfeledett épületekkel, helyekkel, járművekkel, "urban explorer"-el és extrém túrákkal foglalkozik.
Legjobban pörgő posztok
Napi érdekes - 550
JTom • 8 nap
Kreator | Anthrax | Testament @ Barba Negra, 2024. december 10.
Árposz • 9 nap
Nagy száraz rosé pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
A Monza elleni mérkőzés
venember83 • 1 nap
A Cagliari elleni mérkőzés
Apuleius • 6 nap
Cikkek a címlapról
Búcsúzott az öreg Pave Hawk, érkezik a Jolly Green II
Utoljára repültek, az olaszországi Aviano légibázis, 56. kutató mentő századában szolgáló, HH-60G Pave Hawk típusú helikopterek. A század volt az utolsó mely a régi G változatokat repülte az USA haderejében.  A Pave Hawk, az amerikai hadsereg (US Army) UH–60-as Black Hawk alaphelikopterének…
Albumsimogató: Metallica - Ride The Lightning (Megaforce, 1984)
Negyven éves a világ egyik legjobb lemeze, alap, hogy még mielőtt véget érne az év megemlékezünk róla. Sokáig húztam, halasztottam a cikk megírását, de egy unalmas hétfő délelőtt csak befejezésre került. Nézzük meg együtt, hogy milyen is a Metallica második albuma a Ride The Lightning!
>